Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

#KOMÓRKOMANIA

wolontariusze Dnia Dawcy Szpiku

Dzień Dawcy Szpiku i finał projektu edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA za nami. Z ogromną radością wolontariusze akcji zarejestrowali do bazy potencjalnych dawców kolejnych 17 osób, kolejne szanse na życie.

Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom szpiku, uwrażliwienie środowiska szkolnego na potrzeby drugiego człowieka, w tym konkretnym przypadku, każdej osoby dotkniętej nowotworem krwi. Każda nowo zarejestrowana osoba może okazać się tym poszukiwanym, upragnionym dawcą dla kogoś, kto już toczy walkę o życie! Niestety coraz więcej osób czeka na swego dawcę….

W  pierwszym etapie projektu, tj. części edukacyjno-informacyjnej, nasi pełnoletni uczniowie podczas zajęć poznali historię powstania Fundacji DKMS, najważniejsze statystyki oraz kryteria, jakie należy spełnić, aby zostać dawcą i metody pobrań. Zwrócono również uwagę na najczęściej pojawiające się mity, które na bieżąco obalała Pani Dorota, nauczycielka, która swój szpik już oddała i może poszczycić się odznaką DAWCY SZPIKU.

Drugą, a zarazem finałową częścią projektu był Szkolny Dzień Dawcy, który został zorganizowany 25 października. Wolontariusze – uczniowie klasy 2 LC: Alicja Beczek, Przemysław Goluch, Zuzanna Moskalik, Maria Bartoszek, Karolina Sempoch, Agata Wąchała, Jadwiga Woźniakowska, Gabriela Mosińska, Wiktoria Lewikowska doskonale zorganizowali akcję i zadbali o każdy szczegół.
Tego dnia w szkole zorganizowano również kawiarenkę, w której nie zabrakło wspaniałych wypieków. Po raz kolejny nasi Uczniowie wykazali się ogromną wrażliwością, dobrą organizacją i współpracą.

Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom dziękuję za zaangażowanie.

Kamilla Brodzik – pedagog, opiekun projektu.

Powrót na początek strony